EuroBasket 2022: Schedule, format, groups and NBA gamers to look at

September 1, 2022

Nikola Jokic representing Serbia and Luka Doncic representing his native Slovenia.

Again-to-back reigning MVP Nikola Jokic, two-time MVP Giannis Antetokounmpo, three-time Defensive Participant of the Yr Rudy Gobert and three-time All-NBA First Group guard Luka Doncic headline the NBA gamers collaborating in EuroBasket 2022 — the event to find out the basketball champion of Europe.

The 24-nation event suggestions off on Thursday and runs by Sept. 18 with video games being enjoying in 4 host international locations — Czech Republic, Georgia, Italy and Germany. Initially slated to happen in 2021, the COVID-19 pandemic pressured postponement of the 2020 Olympic Video games till 2021, which pressured EuroBasket to push again to 2022.

Slovenia is the defending champion, successful their first EuroBasket in 2017 behind the play of Match MVP Goran Dragic after which 18-year-old wunderkind Doncic — a 12 months earlier than he joined the Dallas Mavericks because the third choose within the 2018 NBA Draft and went on to grow to be one of many league’s brightest younger stars.

Match Format

The event begins with the group stage, which options 4 teams of six groups, and runs from Sept. 1-8. Every group will play a round-robin fashion event with every crew enjoying the opposite 5 groups within the group. The highest 4 groups in every group will then transfer on to the knockout stage of the event.

Through the knockout stage, which might be held from Sept. 10-18 with all video games performed on the EuroBasket Enviornment in Berlin, the 16 groups might be slotted in a bracket primarily based on their qualifying place from the group stage. They may then play single-elimination video games, culminating within the championship recreation on Sept. 18.

Teams and NBA Gamers

Not solely will this event characteristic the winners of the previous 4 NBA MVP awards (Antetokounmpo in 2018-19 and 2019-20; Jokic in 2020-21 and 2021-22) and 4 of the previous 5 Defensive Participant of the Yr awards (Gobert in 2017-18, 2018-19 and 2020-21; Antetokounmpo in 2019-20), it’s going to additionally characteristic greater than 30 NBA gamers representing their house international locations. France, the 2020 Olympic silver medalist, has essentially the most NBA illustration with 5 gamers on its roster.

See also  2022 Candlelight Processional Narrators & Eating Packages for Christmas at EPCOT!

Rudy Gobert enjoying for France in 2023 World Cup Qualifiers.

Group A

  • Belgium: no NBA gamers
  • Bulgaria: no NBA gamers
  • Georgia^: Goga Bitadze (Indiana)
  • Montenegro*: no NBA gamers
  • Spain: Juancho Hernangomez (Toronto); Willy Hernangomez (New Orleans)
  • Turkey: Cedi Osman (Cleveland); Alperen Sengun (Houston); Furkan Korkmaz (Philadelphia)

Group B

  • Bosnia and Herzegovina: Jusuf Nurkic (Portland)
  • France: Evan Fournier (New York); Rudy Gobert (Minnesota); Timothe Luwawu-Cabarrot (free agent); Theo Maledon (Oklahoma Metropolis); Frank Ntilikina (Dallas)
  • Germany^: Dennis Schroder (free agent); Daniel Theis (Indiana); Franz Wagner (Orlando)
  • Hungary: no NBA gamers
  • Lithuania: Domantas Sabonis (Sacramento); Jonas Valanciunas (New Orleans)
  • Slovenia: Luka Doncic (Dallas); Goran Dragic (Chicago); Vlatko Cancar (Denver)

Group C

  • Croatia: Bojan Bogdanovic (Utah); Dario Saric (Phoenix); Ivica Zubac (LA Clippers); Mario Hezonja (free agent)
  • Estonia: no NBA gamers
  • Nice Britain: no NBA gamers
  • Greece: Giannis Antetokounmpo (Milwaukee); Thanasis Antetokounmpo (Milwaukee); Tyler Dorsey (Dallas)
  • Italy^: no NBA gamers
  • Ukraine: Sviatoslav Mikhailiuk (free agent)

    Giannis Antetoukounmpo representing Greece.

Group D

  • Czech Republic^: Tomas Satoransky (free agent)
  • Finland: Lauri Markkanen (Cleveland)
  • Israel: Deni Avdija (Washington)
  • Netherlands: no NBA gamers
  • Poland: no NBA gamers
  • Serbia: Nikola Jokic (Denver); Nikola Jovic (Miami); Aleksej Pokusevski (Oklahoma Metropolis)

Notes

^Host nation for the group stage

*Montenegro replaces Russia, which was disqualified from the event by FIBA following Russia’s invasion of Ukraine

Match Schedule

Verify again all through the event as this schedule might be up to date with the most recent outcomes and knockout stage matchups as soon as they’re decided.

GROUP STAGE
DATE MATCHUP TIME (ET) GROUP LOCATION
Sept. 1 Spain vs. Bulgaria 7:20 a.m. A Tbilisi, Georgia
Sept. 1 Bosnia-Herzegovina vs. Hungary 8:20 a.m. B Cologne, Germany
Sept. 1 Turkey vs. Montenegro 10:05 a.m. A Tbilisi, Georgia
Sept. 1 Slovenia vs. Lithuania 11:05 a.m. B Cologne, Germany
Sept. 1 Belgium vs. Georgia 12:50 p.m. A Tbilisi, Georgia
Sept. 1 France vs. Germany 2:20 p.m. B Cologne, Germany
Sept. 2 Israel vs. Finland 7:50 a.m. D Prague, Czech Republic
Sept. 2 Ukraine vs. Nice Britain 8:05 a.m. C Milan, Italy
Sept. 2 Croatia vs. Greece 10:50 a.m. C Milan, Italy
Sept. 2 Poland vs. Czech Republic 11:20 a.m. D Prague, Czech Republic
Sept. 2 Italy vs. Estonia 2:50 p.m. C Milan, Italy
Sept. 2 Serbia vs. Netherlands 2:50 p.m. D Prague, Czech Republic
Sept. 3 Montenegro vs. Belgium 7:20 a.m. A Tbilisi, Georgia
Sept. 3 Finland vs. Poland 7:50 a.m. D Prague, Czech Republic
Sept. 3 Nice Britain vs. Croatia 8:05 a.m. C Milan, Italy
Sept. 3 Germany vs. Bosnia-Herzegovina 8:20 a.m. B Cologne, Germany
Sept. 3 Bulgaria vs. Turkey 10:05 a.m. A Tbilisi, Georgia
Sept. 3 Estonia vs. Ukraine 10:50 a.m. C Milan, Italy
Sept. 3 Czech Republic vs. Serbia 11:20 a.m. D Prague, Czech Republic
Sept. 3 Lithuania vs. France 11:35 a.m. B Cologne, Germany
Sept. 3 Georgia vs. Spain 12:50 p.m. A Tbilisi, Georgia
Sept. 3 Hungary vs. Slovenia 2:20 p.m. B Cologne, Germany
Sept. 3 Greece vs. Italy 2:50 p.m. C Milan, Italy
Sept. 3 Netherlands vs. Israel 2:50 p.m. D Prague, Czech Republic
Sept. 4 Bulgaria vs. Montenegro 7:20 a.m. A Tbilisi, Georgia
Sept. 4 Lithuania vs. Germany 8:20 a.m. B Cologne, Germany
Sept. 4 Spain vs. Belgium 10:05 a.m. A Tbilisi, Georgia
Sept. 4 Slovenia vs. Bosnia-Herzegovina 11:35 a.m. B Cologne, Germany
Sept. 4 Turkey vs. Georgia 12:50 p.m. A Tbilisi, Georgia
Sept. 4 France vs. Hungary 2:20 p.m. B Cologne, Germany
Sept. 5 Poland vs. Israel 7:50 a.m. D Prague, Czech Republic
Sept. 5 Croatia vs. Estonia 8:05 a.m. C Milan, Italy
Sept. 5 Nice Britain vs. Greece 10:50 a.m. C Milan, Italy
Sept. 5 Czech Republic vs. Netherlands 11:20 a.m. D Prague, Czech Republic
Sept. 5 Ukraine vs. Italy 2:50 p.m. C Milan, Italy
Sept. 5 Serbia vs. Finland 2:50 p.m. D Prague, Czech Republic
Sept. 6 Belgium vs. Turkey 7:20 a.m. A Tbilisi, Georgia
Sept. 6 Netherlands vs. Poland 7:50 a.m. D Prague, Czech Republic
Sept. 6 Estonia vs. Nice Britain 8:05 a.m. C Milan, Italy
Sept. 6 Bosnia-Herzegovina vs. France 8:20 a.m. B Cologne, Germany
Sept. 6 Montenegro vs. Spain 10:05 a.m. A Tbilisi, Georgia
Sept. 6 Greece vs. Ukraine 10:50 a.m. C Milan, Italy
Sept. 6 Hungary vs. Lithuania 11:05 a.m. B Cologne, Germany
Sept. 6 Finland vs. Czech Republic 11:20 a.m. D Prague, Czech Republic
Sept. 6 Georgia vs. Bulgaria 12:50 p.m. A Tbilisi, Georgia
Sept. 6 Germany vs. Slovenia 2:20 p.m. B Cologne, Germany
Sept. 6 Italy vs. Croatia 2:50 p.m. C Milan, Italy
Sept. 6 Israel vs. Serbia 2:50 p.m. D Prague, Czech Republic
Sept. 7 Turkey vs. Spain 7:20 a.m. A Tbilisi, Georgia
Sept. 7 Lithuania vs. Bosnia-Herzegovina 8:20 a.m. B Cologne, Germany
Sept. 7 Bulgaria vs. Belgium 10:05 a.m. A Tbilisi, Georgia
Sept. 7 France vs. Slovenia 11:05 a.m. B Cologne, Germany
Sept. 7 Georgia vs. Montenegro 12:50 p.m. A Tbilisi, Georgia
Sept. 7 Hungary vs. Germany 2:20 p.m. B Cologne, Germany
Sept. 8 Finland vs. Netherlands 7:50 a.m. D Prague, Czech Republic
Sept. 8 Croatia vs. Ukraine 8:05 a.m. C Milan, Italy
Sept. 8 Estonia vs. Greece 10:50 a.m. C Milan, Italy
Sept. 8 Czech Republic vs. Israel 11:20 a.m. D Prague, Czech Republic
Sept. 8 Nice Britain vs. Italy 2:50 p.m. C Milan, Italy
Sept. 8 Serbia vs. Poland 2:50 p.m. D Prague, Czech Republic
KNOCKOUT STAGE
DATE MATCHUP TIME   LOCATION
Sept. 10 Spherical of 16: Recreation 1 7:50 a.m. Berlin, Germany
Sept. 10 Spherical of 16: Recreation 2 10:35 a.m. Berlin, Germany
Sept. 10 Spherical of 16: Recreation 3 1:50 p.m. Berlin, Germany
Sept. 10 Spherical of 16: Recreation 4 4:35 p.m. Berlin, Germany
Sept. 11 Spherical of 16: Recreation 5 7:50 a.m. Berlin, Germany
Sept. 11 Spherical of 16: Recreation 6 10:35 a.m. Berlin, Germany
Sept. 11 Spherical of 16: Recreation 7 1:50 p.m. Berlin, Germany
Sept. 11 Spherical of 16: Recreation 8 4:35 p.m. Berlin, Germany
Sept. 13 Quarterfinals: Recreation 1 1:05 p.m. Berlin, Germany
Sept. 13 Quarterfinals: Recreation 2 4:20 p.m. Berlin, Germany
Sept. 14 Quarterfinals: Recreation 3 1:05 p.m. Berlin, Germany
Sept. 14 Quarterfinals: Recreation 4 4:20 p.m. Berlin, Germany
Sept. 16 Semifinals: Recreation 1 1:05 p.m. Berlin, Germany
Sept. 16 Semifinals: Recreation 2 4:20 p.m. Berlin, Germany
Sept. 18 Third Place Recreation 1:05 p.m. Berlin, Germany
Sept. 18 Championship Recreation 4:20 p.m. Berlin, Germany

See also  What the Last Projections Claim