Highschool scores, summaries and schedules for Oct. 1, 2022

October 2, 2022

By:


Saturday, October 1, 2022 | 10:04 PM


Excessive faculties

Soccer

Saturday’s outcomes

WPIAL

Class 2A

Midwestern

Western Beaver 18, Freedom 6

Class A

Massive 7

South Facet 49, Summit Academy 0

Japanese

Jeannette 38, Riverview 6

Metropolis League

Nonconference

Steubenville C.C. 29, Carrick 0

Westinghouse at Kennedy Catholic, ppd.

Saturday’s summaries

Western Beaver 18, Freedom 6

Freedom 3 0 3 0 —6

Western Beaver 6 0 0 12 —18

F: Garrett Drutarsky 22 area objective

WB: Tyson Florence 65 run (kick failed)

F: Drutarsky 22 area objective

WB: Xander LeFebvre 1 run (run failed)

WB: LeFebvre 4 run (move failed)

Dashing leaders: F, Damian Grunnagle 26-102. WB, Tyson Florence 15-162, TD.

South Facet 49, Summit Academy 0

South Facet 22 27 0 0 —49

Summit Academy 0 0 0 0 —0

SSB: security

SSB: Matja Pavlovich 17 run (Pavlovich kick)

SSB: Parker Statler 18 run (Pavlovich kick)

SSB: Clayton Langham 31 move from Statler (kick failed)

SSB: Ryan Navarra 3 run (kick failed)

SSB: Navarra 0 punt return (Pavlovich run)

SSB: Statler 17 run (Pavlovich kick)

SSB: Shane Hankey 8 move from Brody Almashy (kick failed)

Dashing leaders: SSB, Matja Pavlovich 12-104, TD.

Jeannette 38, Riverview 6

Jeannette 6 14 18 0 —38

See also  Trib HSSN Soccer Crew of the Week for 2022 Week 4

Riverview 0 0 0 6 —6

J: Noah Sanders 53 run (run failed)

J: Sanders 71 run (move failed)

J: Payton Molter 8 run (Payton Molter run)

J: Kymone Brown 16 move from Payton Molter (run failed)

J: Brown 45 move from Payton Molter (run failed)

J: Jeremiah Williamson 5 run (kick failed)

R: Johnny Bertucci 6 run (run failed)

Dashing leaders: J, Noah Sanders 7-251, 2 TDs. R, Carlo Buzzato 13-101.

Passing leaders: J, Payton Molter 4-5-102-2TD-0INT.

Cross nation

Saturday’s outcomes

Bald Eagle Invitational

At White Oak Park

Boys

Class 3A

Particular person: 1. Owen Bluman, Allderdice, 16:17.26; 2. Kefimba Cisse, Gateway, 16:28.37; 3. Zachary Workman, Morgantown, 17:04.99; 4. Zach Byers, Peters Township, 17:05.99; 5. Quinn Mudry, Morgantown, 17:11.96; 6. Robert Tang, Mt. Lebanon, 17:14.52; 7. AJ Wagstaff, Peters Township, 17:20.51; 8. Andrew Barrett, Baldwin, 17:26.22; 9. Donald Adjeroh, Morgantown, 17:30.03; 10. William Arbogast, Morgantown, 17:31.65

Staff: 1. Morgantown 35. 2. Allderdice 75. 3. Mt. Lebanon 100. 4. Peters Township 103. 5. Central Catholic 170

Class 2A

Particular person: 1. Patrick Burgos, Elizabeth Ahead, 16:23.42; 2. Michael Braun, Freeport, 16:36.80; 3. Luke Henderson, Belle Vernon, 16:50.71; 4. Dominic Flitcraft, Hopewell, 16:58.42; 5. Jonathan Berzonsky, Indiana, 16:58.42; 6. John McGrail, Hopewell, 17:32.17; 7. Eli Rhoades, Harbor Creek, 17:35.18; 8. Peyton Brewer, Harbor Creek, 17:37.42; 9. Thomas Wonderful, Elizabeth Ahead, 17:40.80; 10. Nathan Bertolo, Harbor Creek, 17:45.74

Staff: 1. Harbor Creek 42. 2. Elizabeth Ahead 62. 3. Freeport 66. 4. Hopewell 88. 5. Shady Facet Academy 95

See also  Formula 1 chooses, chances, race time: Shocking 2022 USA Grand Prix forecasts, F1 wagers from leading version

Class A

Particular person: 1. Dillon Inexperienced, Marion Middle, 16:59.84; 2. Eli Desimone, Winchester Thurston 17:01.42; 3. Tim Barrett, Marion Middle, 17:01.87; 4. Peter Heintzleman, Winchester Thurston, 17:23.67; 5. Nick Szekely, Greensburg Central Catholic, 17:23.82; 6. Charlie Routledge, Winchester Thurston, 17:28.68; 7. Evan Risinger, Marion Middle, 17:36.23; 8. Braden Donovan, Serra Catholic, 17:43.30; 9. Sam Kuzmishin, Winchester Thurston, 17:47.58; 10. Aidan Mack, Laurel, 18:07.63

Staff: 1. Winchester Thurston 34. 2. Marion Middle 47. 3. Seton-LaSalle 95. 4. Trinity CHristian 124. 5. Laurel 130

Women

Class 3A

Particular person: 1. Madeline Gump, Morgantown, 19:17.66; 2. Anna Lester, Morgantown, 19:18.25; 3. Sophie Renner, Morgantown, 19:28.92; 4. Amelia Summers, Morgantown, 19:35.83; 5. Sydney Shock, Peters Township, 19:47.96; 6. Emma McGreevy, Mt. Lebanon, 19:48.97; 7. Phoebe McNeil, Mt. Lebanon, 19:51.91; 8. Jennifer O’Palko, Morgantown, 19:55.21; 9. Edith Manfred, Grier, 19:58.79; 10. Julianne Ott, Baldwin, 20:08.39

Staff: 1. Morgantown 18. 2. Mt. Lebanon 64. 2. Peters Township 83. 4. Allderdice 114. 5. Pine-Richland 114

Class 2A

Particular person: 1. Tessa Rodriguez, Belle Vernon, 20:18.86; 2. Veronica Brewer, Harbor Creek, 20:54.48; 3. Lexi Ohler, Southmoreland, 21:09.10; 4. Addison Fry, Indiana, 21:11.70; 5. Rosalyn Perozzi, Belle Vernon, 21:30.88; 6. Emma Palmieri, Hopewell, 21:46.45; 7. Marissa Manko, Elizabeth Ahead, 22:11.16; 8. Cami Noll, McKeesport, 22:22.60; 9. Jazmin Schneider, Ambridge, 22:34.81; 10. Cate Clarke, Serra Catholic, 23:03.94

See also  Trib HSSN Soccer Participant of the Week 2022: Week 1

Staff: 1. Freeport 42. 2. Harbor Creek 47. 3. Serra Catholic 68. 4. Elizabeth Ahead 79. 5. Ambridge 103

Class A

Particular person: 1. Lydia Miller, Marion Middle, 20:32.53; 2. Cyd Kennard, Winchester Thurston, 20:59.95; 3. Anastasia Georgagis, California, 21:06.67; 4. Jenna Barnett, Trinity Christian (WV), 21:32.82; 5. Abigail Weinstein, Winchester Thurston, 21:39.19; 6. Reagan Ryen, Marion Middle, 21:46.24; 7. Sofia Pancoast, Trinity Christian (WV), 21:48.96; 8. Danielle Tomley, Seton LaSalle, 21:49.78; 9. Evangelia Berry, Trinity CHristian (WV), 21:58.70; 10. Bridget McNamara, Bishop Canevin, 22:01.17

Staff: 1. Marion Middle 44. 2. Trinity Christian (WV) 44. 3. Winchester Thurston 46. 4. Seton LaSalle 113. 5. Laurel 118

Soccer

Boys

Saturday’s outcomes

Class 3A

Part 3

Albert Gallatin at Uniontown, (n)

Part 4

Plum 9, Obama Academy 2

Class A

Part 1

Sewickley Academy at Eden Christian, ppd.

Part 3

Aquinas Academy at Trinity Christian, ppd.

Nonsection

Armstrong 2, Freeport 1

Hampton 4, Knoch 0

Leechburg 3, West Shamokin 0

Neshannock 6, West Middlesex 0

North Catholic 5, Gateway 4 (OT)

Brashear at Bethel Park, (n)

Women

Saturday’s outcomes

Class 3A

Part 2

Albert Gallatin at Uniontown, (n)

Part 4

Moon 4, Trinity 0

Blackhawk at Chartiers Valley, (n)

Class A

Part 4

OLSH 6, Carlynton 0

Nonsection

Deer Lakes 4, South Allegheny 0

Greensburg Central Catholic 6, North Star 0

Eden Christian at Winchester Thurston (n)

Gateway at Woodland Hills (n)

All schedules are topic to vary. To report scores or schedule adjustments, e mail [email protected]