Highschool sports activities scores, summaries for Sept. 10, 2022

September 11, 2022

By:


Saturday, September 10, 2022 | 10:11 PM


Excessive colleges

Cross nation

Boys

Saturday’s outcomes

Purple, White and Blue Traditional

At White Oak Park

Class 3A

Particular person: 1. Brett Kroboth, Peters Township, 15:31; 2. Jack Bertran, North Allegheny, 15:46; 3. Kamden Kramer, McDowell, 16:01; 4. Jacob Puhalla, Moon, 16:04; 5. Michael Gauntner, North Allegheny, 16:05; 6. Hayden Parks, Greencastle-Antrim, 16:07; 7. Jake Borgesi, South Fayette, 16:08; 8. Sawyer Weinmann, Higher St. Clair, 16:10; 9. MJ Pottinger, Grove Metropolis, 16:10; 10. Roman Galioto, South Fayette, 16:11

Group: 1. North Allegheny, 51; 2. Greencastle-Antrim, 126; 3. South Fayette, 129; 4. Grove Metropolis, 133; 5. McDowell, 149

Class 2A

Particular person: 1. Ryan Pajak, Ringgold, 15:13; 2. Ethan Papa, Blackhawk, 15:57; 3. Dale Corridor, Hampton, 15:59; 4. Dominic Flitcraft, Hopewell, 16:02; 5. Patrick Burgos, Elizabeth Ahead, 16:05; 6. Luke Brown, Cathedral PRep, 16:06; 7. Mason Stewart, Uniontown, 16:14; 8. Matt Schwertfeger, Laruel Highlands, 16:15; 9. Matthew Otto, Quaker Valley, 16:20; 10. Michael Braun, Freeport, 16:24

Group: 1. Hampton, 121; 2. Blackhawk, 131; 3. Quaker Valley, 132; 4t. Uniontown, 136; 4t. North Catholic

Friday’s outcomes

Class A

Particular person: 1. Nathan Garrett, Eden Christian, 16:30; 2. Maxwell Hamilton, OLSH, 16:34; 3. Sean Aiken, Eden Christian, 16:39; 4. Amberson Bauer, Riverview, 17:01; 5. Eli DeSimone, Winchester Thurston, 17:06; 6. Aiden Lechleitner, Central Cambria, 17:08; 7. Christopher Barnes, Riverview, 17:08; 8. Cody Roberts, Central Cambria, 17:12; 9. Ethan Haring, Eden Christian, 17:19; 10. Evan George, Central Cambtria, 17:21.

Group: 1. Eden Christian, 60; 2. Central Cambria, 60; 3. Riverview, 73; 4. OLSH, 77; 5. Winchester Thurston, 83.

Women

See also  Geelong 2022 Financial Outcome

Saturday’s outcomes

Purple, White and Blue Traditional

At White Oak Park

Class 3A

Particular person: 1. Irene Riggs, Morgantown, 17:03; 2. Wren Kucler, North Allegheny, 17:54; 3. Claire Paci, Greencastle-Antrim, 18:10; 4. Logan St. John Kletter, Mt. Lebanon, 18:11; 5. Jenna Lang, Bethel Park, 18:14; 6. Eliza Miller, Kiski Space, 18:27; 7. Madeline Gump, Morgantown, 18:49; 8. Amelia Barilla, Penn-Trafford, 18:51; 9. Lilah Turnbull, Chartiers Valley, 19:06; 10. Eva Kynaston, North Allegheny, 19:08

Group: 1. Morgantown, 57; 2. North Allegheny, 64; 3. South Fayette, 204; 4. Peters Township, 206; 5. Mt. Lebanon, 220

Class 2A

Particular person: 1. Jolena Quarzo, Brownsville, 17:49; 2. Hope Trimmer, Uniontown, 18:56; 3. Kevyn Fish, Hampton, 19:11; 4. Ella Andrew, Beaver, 19:33; 5. Annaliese Niebauer, Central Cambria, 19:37; 6. Cecilia Montagnese, Quaker Valley, 19:48; 7. Julia Zalenski, North Catholic, 19:50; 8. Abigail George, Central Cambria, 19:54; 9. Morgan Brandis, Central Cambria, 19:56; 10. Rylie Teapole, Beaver, 20:09

Group: 1. Beaver, 65; 2. Central Cambria, 67; 3. Uniontown, 100; 4. North Catholic, 114; 5. Indiana, 150

Friday’s outcomes

Class A

Particular person: 1. Chelsea Hartman, Shady Aspect Academy, 20:13; 2. Grace Neubert, Elk County Catholic, 20:29; 3. Cyd Kennard, Winchester Thurston, 20:55; 4. Hope Haring, Eden Christian, 21:08; 5. Alexis Abbett, Aquinas Academy, 21:18; 6. Grace Baldauff, Northfate, 21:25; 7. Sophia Bille, Elk County Catholic, 21:28; 8. Danielle Tomley, Seton LaSalle, 21:45; 9. Gianna Bille, Elk County Catholic, 21:47; 10. Rhyley Bendel, Shady Aspect Academy, 21:49.

See also  Sooners To Open 2022-23 Season at Frederica Cup

Group: 1. Winchester Thurston, 56; 2. Elk County Catholic, 72; 3. OLSH, 88; 4. Shady Aspect Academy, 124; 5. Riverview, 142.

Area hockey

Saturday’s outcomes

Class 3A

Pine-Richland 11, Hempfield 0

Nonsection

North Allegheny 4, Penn-Trafford 0

Soccer

Saturday’s outcomes

Nonconference

Northgate 32, Riverview 26

Our Woman of the Sacred Coronary heart 28, Clairton 13

Western Beaver 36, Hopewell 21

Saturday’s summaries

Nonconference

Northgate 32, Riverview 26

Northgate 12 6 6 8 —32

Riverview 14 0 6 6 —26

N: Lewis Clark 47 cross from Sonteon Layne (run failed)

R: Rocco Cecere 2 run (kick failed)

R: Johnny Bertucci 2 run (Bertucci run)

N: Austin Mitchell 45 run (run failed)

R: Carlo Buzzato 35 run (kick failed)

N: Austin Mitchell 49 run (run failed)

N: Lewis Clark 62 cross from Layne (Layne run)

R: Cecere 2 run (run failed)

Dashing leaders: N, Austin Mitchell 6-157, 3 TDs.

Passing leaders: N, Sonteon Layne 6-9-174-2TD-0INT. R, Rocco Cecere 4-7-124-0TD-0INT.

Receiving leaders: N, Lewis Clark 5-169, 2 TDs.

Our Woman of the Sacred Coronary heart 28, Clairton 13

Clairton 0 7 6 0 —13

Our Woman of the Sacred Coronary heart 0 21 7 0 —28

OLSH: Dereon Greer 30 cross from Nehemiah Azeem (Billy Fryer kick)

C: Michael Ruffing 85 kickoff return (Devon Dean kick)

OLSH: Greer 63 cross from Azeem (Fryer kick)

OLSH: Azeem 2 run (Fryer kick)

C: Donte Wright 5 run (kick failed)

OLSH: Dorrien Tate 14 cross from Azeem (Fryer kick)

Passing leaders: OLSH, Nehemiah Azeem 19-37-232-3TD-2INT.

Receiving leaders: OLSH, Dereon Greer 7-138, 2 TDs.

Western Beaver 36, Hopewell 21

Hopewell 0 7 0 14 —21

See also  Secondary school ratings, recaps as well as timetables for Nov. 19, 2022 

Western Beaver 13 0 8 15 —36

WB: Xander LeFebvre 10 run (Paxton Quick kick)

WB: Tyson Florence 30 run (kick failed)

H: Tyler Lewis 61 interception return (Sonny Kasanzale kick)

WB: LeFebvre 70 cross from Dorian McGhee (LeFebvre run)

WB: Florence 1 run (Mikey Crawford cross from LeFebvre)

WB: Levi Grey 27 punt return (Paxton Quick kick)

H: Kasanzale 43 cross from Kingston Krotec (Kasanzale kick)

H: Cam Fedorka 37 cross from Krotec (Kasanzale kick)

Dashing leaders: WB, Tyson Florence 15-117, 2 TDs.

Passing leaders: WB, Xander LeFebvre 7-13-126-1TD-1INT.

Soccer

Boys

Saturday’s outcomes

Class 3A

Part 1

Kiski Space 3, Highlands 1

Class 2A

Part 2

Shady Aspect Academy 7, Leechburg 1

Nonsection

Burrell 6, Yough 0

Butler 5, Knoch 0

Canon-McMillan 1, South Fayette 0

Central Catholic 2, Brashear 1

Charleroi 2, McGuffey 0

Deer Lakes 1, North Hills 0

Greensburg Central Catholic 4, Eden Christian 2

Neshannock 5, West Middlesex 1

North Allegheny 2, Hampton 1

Penn Hills 6, Metal Valley 1

Penn-Trafford 11, Hempfield 1

South Park 2, Thomas Jefferson 1

Trinity Christian 7, Beaver County Christian 0

West Mifflin 4, Ringgold 0

Women

Saturday’s outcomes

Nonsection

Beaver 6, South Aspect 0

Chartiers Valley 5, North Hills 3

East Allegheny at Bentworth (n)

Freedom 5, Quaker Valley 3

Indiana 1, Shaler 1

Jeannette at Monessen (n)

McGuffey 5, Charleroi 1

Mohawk 13, Sharon 0

Moon 3, Butler 1

Mt. Lebanon 3, Latrobe 2

Mt. Nice 3, Elizabeth Ahead 1

North Allegheny 9, McDowell 1

Penn-Trafford 12, Hempfield 0

Plum 2, Montour 0

Ringgold 2, Baldwin 0

Serra Catholic 10, McKeesport 1

South Fayette 2, Canon-McMillan 1

Woodland Hills 1, Penn Hills 0

All schedules are topic to vary. To report scores or schedule modifications, e-mail [email protected] Go to TribHSSN.triblive.com/scores for outcomes, stats, standings and field scores from round Western Pa.