Highschool sports activities schedules for Sept. 6, 2022

September 6, 2022

By:


Monday, September 5, 2022 | 7:00 PM


Excessive faculties

Soccer

Boys

Tuesday’s schedule

WPIAL

Class 4A

Part 1

Butler at North Allegheny, 7:30 p.m.

Central Catholic at Seneca Valley, 7:30 p.m.

Fox Chapel at Pine-Richland, 7:30 p.m.

Shaler at North Hills, 7:15 p.m.

Part 2

Allderdice at Hempfield, 7 p.m.

Baldwin at Peters Township, 7:45 p.m.

Canon-McMillan at Norwin, 7:30 p.m.

Mt. Lebanon at Higher St. Clair, 7:30 p.m.

Class 3A

Part 1

Armstrong at Indiana, 7:30 p.m.

Hampton at Kiski Space, 7 p.m.

North Catholic at Mars, 7 p.m.

Part 2

Ambridge at South Fayette, 7:30 p.m.

Blackhawk at Chartiers Valley, 7:35 p.m.

Central Valley at Moon, 7:30 p.m.

Montour at West Allegheny, 7:30 p.m.

Part 3

Albert Gallatin at Trinity, 7:30 p.m.

Bethel Park at Laurel Highlands, 7:30 p.m.

Connellsville at Thomas Jefferson, 7:30 p.m.

Ringgold at Uniontown, 7:30 p.m.

Part 4

Franklin Regional at Penn-Trafford, 7:30 p.m.

See also  Highschool scores, summaries and schedules for Sept. 22, 2022

Gateway at McKeesport, 7:30 p.m.

Latrobe at Penn Hills, 7:30 p.m.

Obama Academy at Plum, 7:30 p.m.

Class 2A

Part 1

East Allegheny at Metal Valley, 6 p.m.

Elizabeth Ahead at Keystone Oaks, 7:15 p.m.

South Allegheny at West Mifflin, 7:30 p.m.

South Park at Woodland Hills, 7:30 p.m.

Part 2

Deer Lakes at Shady Facet Academy, 7:30 p.m.

Derry at Greensburg Salem, 7:30 p.m.

Freeport at Leechburg, 7 p.m.

Knoch at Jeannette, 6 p.m.

Part 3

Belle Vernon at Waynesburg Central, 7:30 p.m.

Brownsville at Mt. Nice, 7 p.m.

McGuffey at Washington, 7 p.m.

Southmoreland at Yough, 7:30 p.m.

Part 4

Avonworth at Mohawk, 4 p.m.

Beaver at Hopewell, 7:30 p.m.

Riverside at Quaker Valley, 7:30 p.m.

Class A

Part 1

Beaver County Christian at Our Woman of the Sacred Coronary heart, 5:30 p.m.

Eden Christian at Neshannock, 4 p.m.

South Facet at Sewickley Academy, 4:15 p.m.

Part 2

Bentworth at Geibel, 4 p.m.

Beth-Heart at Charleroi, 7 p.m.

Ligonier Valley at Greensburg Central Catholic, 6 p.m.

Part 3

Aquinas Academy at Springdale, 5:30 p.m.

Burrell at St. Joseph, 4 p.m.

Winchester Thurston at Trinity Christian, 4 p.m.

Part 4

Bishop Canevin at Seton LaSalle, 4 p.m.

Brentwood at Serra Catholic, 6:30 p.m.

Carlynton at Chartiers-Houston, 7 p.m.

Women

Tuesday’s schedule

WPIAL

Class 3A

Part 2

Ringgold at Uniontown, 5:30 p.m.

Nonsection

See also  Trib HSSN Soccer Crew of the Week for 2022 Week 4

Jeannette at Ligonier Valley, 6 p.m.

Knoch at Hampton, 7:30 p.m.

Monessen at Brownsville, 4 p.m.

Penn-Trafford at Kiski Space, 7 p.m.

Serra Catholic at East Allegheny, 6 p.m.

Volleyball

Women

Tuesday’s schedule

Class 3A

Part 1

Plum at McKeesport, 6:30 p.m.

West Mifflin at Hampton, 7 p.m.

Woodland Hills at Gateway, 7:30 p.m.

Part 2

Moon at South Fayette, 7:30 p.m.

Trinity at Montour, 6 p.m.

West Allegheny at Chartiers Valley, 7:15 p.m.

Part 3

Laurel Highlands at Albert Gallatin, 6 p.m.

Ringgold at Belle Vernon, 7:30 p.m.

Thomas Jefferson at Connellsville, 7:15 p.m.

Uniontown at Elizabeth Ahead, 6 p.m.

Part 4

New Citadel at Blackhawk, 7:30 p.m.

North Catholic at Ambridge, 7:30 p.m.

Part 5

Highlands at Latrobe, 7:30 p.m.

Indiana at Franklin Regional, 7:30 p.m.

Kiski Space at Armstrong, 7 p.m.

Class 2A

Part 1

Mohawk at Beaver, 7 p.m.

Neshannock at Beaver Falls, 7:30 p.m.

Riverside at Ellwood Metropolis, 7:30 p.m.

Shenango at Laurel, 6 p.m.

Part 2

Seton LaSalle at Brentwood, 7:15 p.m.

South Allegheny at East Allegheny, 7:30 p.m.

South Park at Fort Cherry, 7 p.m.

Metal Valley at Keystone Oaks, 7:15 p.m.

Part 3

Bentworth at Washington, 6 p.m.

Beth-Heart at Southmoreland, 7 p.m.

Brownsville at McGuffey, 6 p.m.

Yough at Waynesburg, 7:30 p.m.

Part 4

Our Woman of the Sacred Coronary heart at Central Valley, 7:15 p.m.

See also  4 from MIT obtain NIH New Innovator Awards for 2022 | MIT Information

Sto-Rox at Hopewell, 7:15 p.m.

Part 5

Freeport at Apollo-Ridge, 7:15 p.m.

Ligonier Valley at Burrell, 7:15 p.m.

Neighborhood Academy at Deer Lakes, 7:30 p.m.

Valley at Derry, 7:30 p.m.

Class A

Part 1

South Facet at Burgettstown, 7:30 p.m.

Union at Beaver County Christian, 7:30 p.m.

Western Beaver at Aliquippa, 7:30 p.m.

Part 2

Geibel at Avella, 7 p.m.

Jefferson-Morgan at California, 7:30 p.m.

Mapletown at Carmichaels, 7:30 p.m.

West Greene at Frazier, 7 p.m.

Part 3

Eden Christian at Chartiers-Houston, 7:30 p.m.

Hillcrest Christian at Carlynton, 7:30 p.m.

Northgate at Bishop Canevin, 7:30 p.m.

Part 4

Leechburg at Springdale, 7:30 p.m.

Serra Catholic at Riverview, 7:30 p.m.

Trinity Christian at Greensburg Central Catholic, 7:30 p.m.

Nonsection

Bethel Park at Oakland Catholic, 7:30 p.m.

Fox Chapel at Butler, 7:30 p.m.

Hempfield at Peters Township, 7 p.m.

North Allegheny at Shaler, 7 p.m.

North Hills at Mt. Lebanon, 7:30 p.m.

Norwin at Higher St. Clair, 7:30 p.m.

Penn-Trafford at Pine-Richland, 7:30 p.m.

Quaker Valley at Freedom, 7 p.m.

Seneca Valley at Canon-McMillan, 7:30 p.m.

St. Joseph at Cornell, 7:30 p.m.

All schedules are topic to alter. To report scores or schedule modifications, e mail [email protected] Go to TribHSSN.triblive.com/scores for outcomes, stats, standings and field scores from round Western Pa.